Mузей

Садиба-музей Богдана Горбаля “Галерея Богдана” розташована в мальовничому селі Летяче (Заліщицький район Тернопільської області), що лежить у межах Національного природного парку “Дністровський каньйон”.

Саме тут оселилася родина Горбалів після депортації з Лемківщини у 1947 році. Оригінально це була стайня, переобладнана під житло.

Можливо, це перший в Україні музей у жанрі “Art Brut” (ар брют), присвячений творчості людини “не від світу цього”.

Art Brut — нетрадиційне мистецтво, створене непрофесійними майстрами, які як із суспільної, так і з психічної точки зору є маргіналами (душевно хворі, інваліди, ув΄язнені, диваки-самітники, тощо). Це так зване “грубе”, необроблене мистецтво, автори якого, як правило, не рахуються з усталеними в тій чи іншій мистецькій професії умовностями.

Саме тут, в цій хаті Богдан Горбаль (1937-1998) прожив практично все своє життя, тут він малював, кожен день.

У вересні 2012 року тут відкрито садибу-музей Богдана Горбаля «Галерея Богдана». У двох залах представлені понад сто малюнків, збереглося ж узагалі – близько двох тисяч, що були створені в останні роки його життя.

Малюнки Богдана також прикрашають двір садиби – їх було перенесено у збільшеному вигляді на зовнішні стіни будівель.

Частиною експозиції є окрема кімната, присвячена дисиденству та руху опору, оскільки молодший брат Богдана Горбаля – Микола Горбаль, був у колі дисидентів, був тричі суджений і ув’язнений протягом 16 років.

Садиба-музей знаходиться у самому центрі села Летяче. Карту місцевості наведено нижче.

Карта


Переглянути більшу мапу